Dolar/TL Kuru Neden Hareketlendi? - Rubil GÖKDEMİR | Milli Vicdanın İlimle Hicreti
DOLAR/TL KURU NEDEN HAREKETLENDI?
Yazar: Rubil GÖKDEMİR
Bir yıldan kısa vadeli dış borcunuz olan 177 milyar $'a karşılık, Merkez Bankası rezervleriniz uluslararası kabul gören bir oran olarak, en az bu miktarda değilse hem "kırılgan ekonomi" sayılırsınız, hem de paranızın değerini koruyamazsınız!
millivicdan.org -

Şimdi yukarıdaki cümlemizle neyi murad ettiğimizi, örnekleriyle birlikte biraz daha açıklamaya çalışalım.

Bilindiği üzere, uluslararası ekonomi çevrelerinde, ekonominin diğer verileri yanında, o ülkenin kısa vadeli dış borçları ile Merkez Bankalarının rezervlerinin karşılaştırılmasıyla hesaplanan ve son yılların "kırılgan ekonomileri" diye tasnif edilen 5 ülke var; bu ülkeler TÜRKİYE, G.AFRİKA, BREZİLYA, ENDONEZYA VE HİNDİSTAN'dan oluşuyor.

* Türkiye'nin kısa vadeli dış borcu 177 milyar $, altın hariç MB brüt rezervi ise 77 milyar $ ve borcu karşılama oranı ise 0,43,

* G.Afrika'nın kısa vadeli borcu 36,6 milyar $, MB brüt rezervi 49,6 milyar $ ve oranı ise 1,35,

* Brezilya'nın kısa vadeli borcu 66,8 milyar $, MB brüt rezervi 384,1 milyar $ ve oranı ise 5,75,

* Endonezya'nın kısa vadeli borcu 124,5 milyar $, MB brüt rezervi 51,6 milyar $ ve oranı ise 0,42,

* Hindistan'ın kısa vadeli borcu 226,7 milyar $, MB brüt rezervi ise 414,8 milyar $ ve oranı ise 1,83'den oluşmaktadır.

Bu miktar ve oranları NET DÖVİZ REZERVLERİ bakımından değerlendiğimizde, maalesef Türkiye'nin Endonezya'yla birlikte, döviz rezervleri bakımından en kırılgan ekonomi olduğunu; bu tablo ortada iken, döviz kurlarını stabil tutmanın, en küçük bir olumsuzluğa karşı rezervlerinizi savunmanın veya "milli paranın" değerini yapay yollarla korumanın mümkün olmadığı daha da iyi anlaşılacaktır.

Hele hele 17 yılda 1 Trilyon $ dış ticaret açığı, 625 milyar $'da CARİ AÇIK vermiş ve bu açıkları da dış borçlanmayla finanse etmişseniz, düşmanı dışarılarda "üst akıllar"da aramayacak, milleti toplu hipnoz numaralarıyla kandırmaya devam etmeyeceksiniz.

YANİ BU MESELEYİ DE BİLİMSEL VERİLER VE AKILCI ÇÖZÜMLER DIŞINDA, POLEMİK VEYA KURU GÜRÜLTÜ ÇIKARARAK HALLEDEMEYİZ !YSK'nın AKP ve MHP'nin seçimin yenilenmesi talepli "olağanüstü itirazları" hakkında almış olduğu "ara kararlar", bütünüyle hukukun işletilmesi ve her türlü şaibenin tereddütsüz şekilde ortadan kaldırılması amacına yöneliktir.

1- AKP ve MHP'nin itirazlarına temel teşkil eden, seçmen listelerinde kayıtlı toplam 41.132 seçmenden 1229'unun ölmüş olduğu, 2.308 seçmenin mahkeme kararıyla kısıtlı bulunduğu, 10.290 seçmenin hâlen cezaevlerinde bulunduğu, 5.287 hükümlünün ise ayrıca ikâmetgâh adreslerinde seçmen olarak gözüktüğü ve zihinsel engeli bulunan 21.782 seçmenin de seçmen kütüklerine kayıtlı bulunduğu yönünde olup, bu seçmenlerin 31 MART seçimlerinde oy kullanıp kullanmadıklarının araştırılması talebine dayanmaktadır.

2-YSK ise, hiç bir tartışmaya yer vermemek ve "algı operasyonu" sonucu oluşturulan şüpheleri ortadan kaldırmak üzere, iddia konusu yapılan bu hususlarda Istanbul'un 39 ilçesinin Seçim Kurulları'ndan, 5 gün içinde araştırma yapılarak, sonucunun yazılı olarak gönderilmesi kararını isabetli olarak almıştır.

Yani YSK'nın muhatapları, başkanları hâkim olan İlçe seçim kurullarıdır.

3-Yukarıdaki iddiaları ayrı ayrı değerlendirmeme bile gerek yoktur. Seçim işlerini yönetmiş bulunan 39 ilçenin en kıdemli hâkiminden başkanı teşkil edilmiş SEÇİM KURULLARI bu yazılı cevapları hukuka uygun bir şekilde vereceklerdir ve konu da gündemimizden çıkacaktır.

4-Daha önce de yazdım bu konularda siyasilerin beyanları ve medyanın goygoylarıyla meşgul olmayın, çünkü onlar "sadakâtlerini" ispatlamak dışında her hangi başka bir sâikle hareket etmiyorlar. NETİCEDE; HUKUK İŞLEYECEK VE SEÇİM SONUÇLARI TESCİL EDİLECEKTİR.